Acasa Forumuri Forum Alege Scoala Cum putem incarca materiale foto(redimensiona pozele) si video?

Etichetat: 

Acest subiect conține 4 răspunsuri are 3 voci și a fost actualizat ultima dată de  siteadmin acum 2 ani, 8 luni.

Vizualizare 5 articole - 1 la 5 (din 5 în total)
  • Autor

dragos.cristian
    Participant

Buna seara!
    As dori daca se poate sa ma lamureasca cineva cum putem incarca materiale foto si video. Am incercat sa incarc atat fotografii cat si fimulete de la activitati dar nu am reusit pentru ca toate depasesc 1MB. Spre exemplu o fotografie are 3,53 MB.

Va multumesc.
    Catalina Dragos

• Acest subiect a fost modificat acum 2 ani, 11 luni de  siteadmin.
    • Acest subiect a fost modificat acum 2 ani, 11 luni de  siteadmin.

siteadmin
    Stăpânul cheilor

Buna ziua!
    Am facut un tutorial pentru creare/editare articol, incarcare poze si alte documente gen word, excel, pdf, powerpoint (dar nu video) si il gasiti aici http://alegescoala.ro/resurse-online/instrumente/.

Este limita de 1 Mb pe fisier, deoarece fisierele prea mari vor face face ca paginile sa se incarce greu.

Pentru a le micsora instalati programelul asta https://imageresizer.codeplex.com/downloads/get/347439.
    Dupa ce il instalati cand veti da click dreapta pe o poza (sau mai multe poze o data) apare optiunea “Resize pictures”. O selectati, se deschide o fereastra si va intreaba ce dimensiune vreti sa aiba dupa redimensionare. Alegeti medium si va face o poza langa cea originala dar mai mica.

Ca sa verificati daca o poza este prea mare sau este buna pentru a fi incarcata pe site, dati click dreapta pe poza si alegeti propreties. La size trebuie sa fie mai mic de 1 Mb (megabytes) sau 1000 Kb (kilobytes).

Pentru postare video vom folosi youtube. Vedeti in tutorialul de mai sus cum se posteaza video de pe youtube. (copy adresa/link-ul filmuletului si paste in articol acolo unde vreti sa apara, nu faceti link, nu formatati text-ul link-ului)
    Recomand sa setati camera sa filmeze la o calitate mai modesta, rezolutie 640×480 spre exemplu, ca dimensiunea fisierelor video sa nu fie foarte mare si sa ia foarte mult timp pentru a fi incarcate. Si dupa ce le incarcati sa setati sa poate fi vizualizate public.
    Va trebui sa incarcati filmuletele pe conturile dvs de youtube.
    Daca nu aveti conturi va trebui sa va faceti.
    Este foarte simplu, va trebuie doar o adresa de email.
    Daca aveti nevoie de indrumari va rog sa ma contactati.

Numai bine si spor la treaba!

Vladislav

• Acest răspuns a fost modificat acum 2 ani, 11 luni de către  siteadmin.

dragos.cristian
    Participant

Va multumesc.

gelu.moldovan
    Participant

Buna seara!
    Am cateva materiale in asteptare, de ceva timp. Ma puteti ajuta in publicarea lor? Am urmat corect pasii de publicare a unui articol? Multumesc!

siteadmin
    Stăpânul cheilor

Buna ziua!
    Mai este un pic de lucru la ele, deci nu le-am publicat inca.
    Va contactez maine si incercam impreuna.

Vizualizare 5 articole - 1 la 5 (din 5 în total)

Trebuie să fii autentificat pentru a răspunde la acest subiect.